Blog > Komentarze do wpisu
Pierwszy ślub humanistyczny
W Polsce miał miejsce pierwszy ślub humanistyczny. Wprawdzie nie jest on ważny w świetle polskiego prawa w przeciwiństwie do sytuacji np. w Norwegii. Jednakże jest to historyczne wydarzenie w Polsce. Ślub humanistyczny stanowi alternatywę do ślubu kościelnego. Niektórzy ludzie pragną pięknej, wyjątkowej oprawy tego dnia, ale nie są osobami wierzącymi. Osobiście pomysł bardzo mi się spodobał. Chciałabym, aby takie małżeństwo zostało w Polsce zalegalizowane, bowiem w Polsce istnieje wiele par, które pragną ten wyjątkowy dzień uczcić, nadać mu pewien niecodzienny charakter, ale nie chcą brać ślubu przy kościelnym ołtarzu. Mam nadzieję, że wkrótce takie małżeństwa będą legalne, bo obydwoje z partnerem chętnie skorzystalibyśmy z tego rozwiązania. Dziś, niektóre pary nie do końca przekonane do zawierania ślubu w Kościele, czynią to, nie chcąc stracić wyjątkowej oprawy tego dnia. Ślubu humanistycznego udziela mężczyzna i kobieta, co jest wyrazem równouprawnienia w życiu społecznym. Cieszę się, że problem dyskryminacji został dostrzeżony. To tylko symboliczny krok, ale bardzo ważny. Bardzo spodobała mi się formułka przysięgi, pozwolę ją sobie zacytować:
"Przyrzekam ci, że będziesz mogła (mógł) się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości, smutku, w momentach mych porażek i sukcesów (?) jeśli tylko chcesz, to tęsknij za mną kiedy wyjadę lub wyjdę do drugiego pokoju. Obiecuję ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy, śpiewać, tańczyć, śmiać się i płakać (...) że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim - myślami, materiałem genetycznym i zasobami - czym tylko zapragniesz" - mówili.
Z niecierpliwością czekam na chwilę, kiedy wraz ze swoim partnerem będę mogła zawrzeć humanistyczny związek małżeński.
niedziela, 09 grudnia 2007, saszenka2

Polecane wpisy

Komentarze
2007/12/09 20:07:01
Z tego co słyszałam to do cywilnego ślubu może być dowolna oprawa, nie musi się odbywać w urzędzie,żeby był ważny.
Czym w takim razie różniłby się ślub humanistyczny od zwykłego cywilnego w wybranej przez was scenerii?
-
2007/12/11 20:17:10
Moglibyśmy złożyć swoją własną wersję przysięgi. Chyba w urzędzie tak nie można, ale jeśli się mylę, to mnie popraw. Poza tym to ważny krok, aby pokazać Kościołowi, że nie posiadł monopolu na uroczystości ślubne, inne niż cywilne. Jednak to byłaby nieco inna atmosfera.
-
zyziata
2014/03/23 12:40:59
W końcu przełamanie monopolu kościoła. Fajnie by było gdyby śluby humanistyczne miały prawny skutek. Może kiedyś.